2. TÜBİTAK Doğa Şenliği

by BDK on 18/05/2012

Post image for 2. TÜBİTAK Doğa Şenliği

2. TÜBİTAK Doğa Şenliği, 19-22 Mayıs 2012 tarihleri arasında Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi‘nde gerçekleştirilecek.

İlki geçen yıl aynı mekanda düzenlenen “TÜBİTAK Doğa Şenliği”, yoğun talep üzerne bu sene daha kapsamlı bir programla düzenleniyor. Dört gün boyunca, 13.30-19.30 saatleri arasında gerçekleştirilecek olan şenlikte her yaştan katılımcının ilgisini çekmeye yönelik planlanmış etkinlikler yer alıyor. Şenlikte ayrıca 22 Mayıs Dünya Biyoçeşitlilik Günü de kutlanacak. Doğaya ve çevreye ilgi duyan herkese açık olan 2.TÜBİTAK Doğa Şenliği’nde tüm etkinlikler ücretsiz.

İstanbul’da çok yönlü işleve sahip yeşil alan oluşturan, aynı zamanda botanik konusunda araştırma, eğitim, öğretim çalışmalarını da sürdüren NGBB’nin ana hedeflerinden biri, bitkiler dünyası hakkında oluşturulmuş zengin bilgi birikimini toplumla paylaşmaktır. Konunun öneminin bilincinde olan NGBB, bu amaçla öğretim faaliyetlerini bünyesinde ayrı eğitim birimi oluşturarak sürdürmektedir. TÜBİTAK’ın desteği ile NGBB tarafından düzenlenen doğa şenliği, özellikle çocukların bitkiler dünyasıyla buluşmasına yönelik uygun ortamın oluşturulmasını amaçlamaktadır.

Doğa şenliğinin çocuklara yönelik programı kapsamında, bitkiler dünyasını tanıtma, sevdirme ve çevre bilincini artırmaya yönelik, kuş gözlemi, origami, sanat atölyeleri ve bahçe oyunları gibi birçok etkinlik yer alıyor. Ayrıca şenlik boyunca, biyolojik çeşitlilik konusunda bilgi ve ilginin artırılması, fen derslerine ilginin geliştirilmesi ve bilimsel süreç becerileri kazandırma amacıyla, ilginç bitkilerin tanıtımı, tohum ekimi, çim adam yapımı, kâğıt yapımı gibi çeşitli atölyeler düzenlenecek.

Yetişkinlere yönelik programda ise, balkonda sebze yetiştiriciliği, bitki teşhis atölyesi ve çeşitli konferanslarla bitkiler dünyasına ilişkin etkinlikler yer alıyor. Ayrıca şenlik boyunca bitkiler dünyasının sanatla buluştuğu ortamın ürünleri olan seramik ve resim sergileri de görülebilecek.

2.TÜBİTAK Doğa Şenliği Programı’na ait etkinlik broşürünü okumak için tıklayın

Yer: Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi / Ataşehir, İstanbul
Ayrıntılı bilgi: 0216 456 44 37
Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi ulaşım krokisini incelemek için tıklayın.

Leave a Comment

Previous post:

Next post: