Çocuk Gözüyle Kent etkinlikleri sürüyor

by BDK on 14/05/2012

Çanakkale’de 2008 yılında başlayan “Çocuk Gözüyle Kent” projesi, bu yıl 4. defa gerçekleştiriliyor.

Çanakkale Kent Müzesi’nin yürüttüğü proje, Çanakkaleli çocuklara yaşadıkları kentin tarihini, mekanlarını, mekanlarda çocukluğu geçmiş kentlilerin hikayeleri üzerinden tanıtmak amacıyla düzenleniyor.

Bu yıl önceki yıllardan farklı olarak yaşlılar ile çocuklar buluşturulmadı. Onların anıları yaratılan bir kız çocuğunun günlüğü üzerinden paylaşıldı. Hüseyin Özcan Çocuk Yuvası ile ortaklaşa gerçekleştirilen projeyle birlikte 1950′li yıllardaki Çanakkale kentinin izleri takip edildi. ilk hafta kent Müzesi, ikinci hafta Korfmann Kütüphanesi, sonraki hafta Çanakkale Belediyesi Kent Meclis Binasından düzenlenmiş eski bir günlük üzerinden çevredeki mekanlar tanıtıldı. Çocuklar ile eski mekanların değişimleri resimlendirildi. Dördüncü haftadaysa çocuklar Özgürlük Parkı’nda eski günlükteki kız gibi bisiklete bindiler. Kent turunun da yapıldığı gezilerden sonra gezi aşaması sona erdi.

Etkinliğin bundan sonraki aşamasında öğrenciler Hüseyin Özcan Çocuk Yuvası’nda atölye çalışmaları gerçekleştirecekler. Gördüklerini ve anlatılanları tuval yüzeyine aktaracak olan çocukların çalışmaları devam edecek.

Ayrıntılı bilgi: Çanakkale Kent Müzesi
İletişim: 0286 214 3417 – 214 3411; bilgi@canakkalekentmuzesi.com

Leave a Comment

Previous post:

Next post: