Çocuklar yükseklere uçuyor!

by BDK on 15/05/2012

İnsanoğlu tarih boyunca hep kuşlar gibi uçmayı hayal etti. Bu hayali gerçekleştirmek için çalıştı; resimler çizdi, öyküler yazdı, deneyler yaptı. Teknoloji ilerledikçe bu hayalini kısmen de olsa gerçekleştirdi. Pek çok icat yaptı; uçan aletler geliştirdi. Ama kanatlanıp özgürce göklerde süzülmek hâlâ pek çoğumuzun rüyalarını süslüyor.

ZOOM Çocuk Müzesi (ZOOM Kindermuseum) ve çocukistanbul – İnformel Eğitim işbirliği ile düzenlenen interaktif “Pegasus ile Yükseklere Uçuş” sergisi, işte bizi bu hayalin peşine düşürüyor. “Uçma” temasıyla 4 yaş ve üzeri çocukların ilgisini çekmeyi hedefleyen sergi, Şubat ayından bu yana çocukları aileleriyle ya da okul gruplarıyla ağırlıyor.

Küratörlüğünü ZOOM Çocuk Müzesi Direktörü Dr. Elisabeth Menasse-Wiesbauer’in yaptığı “Pegasus ile Yükseklere Uçuş” sergisi, çocuklara oyun ve eğlence ortamında gerçekte uçmanın ne kadar karmaşık bir şey olduğunu gösteriyor. Bilim ve teknolojinin yanı sıra öykülerden, mitolojiden, hayallerden de beslenen sergi; içeriği ve istasyonları ve sunduğu çeşitli oyun ve deneylerle katılımcıların hafızasında yer etmeyi amaçlıyor.

Sergi alanına girdikleri anda kendilerini gökyüzünde bulan çocuklar, bulutların üzerine oturarak, serginin çeşitli bölümleriyle ilgili ilk bilgileri alıyorlar. Burada kendilerine verilen “uçuş pasaportu” onları tüm sergi boyunca yönlendiriyor. Yolculukları boyunca birçok soruya cevap bulan çocuklar, yolculuğun devamında dev bir zeotropla kuşları uçurarak, onların uçuş tekniklerini analiz ediyorlar.

Serginin çeşitli mekanlarında uçan, göğe tırmanan ya da uçan nesneleri inceleyen ziyaretçiler, ışıklı masa bölümündeyse doğanın sunduğu örneklerden yola çıkarak kendi uçan nesnelerini tasarlıyorlar.
Fizik bölümünde sıcak hava balonu ve roketini tanıyıp, birebir boyutlu bir uçakta oksijen maskesinin önemini, kokpitin özelliklerini öğreniyorlar. Kontrol kulesinde uçakların iniş kalkışını yönlendiren; daha sonra yolcu, yer ve uçuş görevlisi olan çocukları düzenlenen atölyelerde de birbirinden eğlenceli etkinlikler bekliyor.

“Pegasus ile Yükseklere Uçuş”
sergisi, 30 Haziran 2012 tarihine kadar devam edecek. Sergi boyunca devam eden yan etkinliklerle ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayın.

 

Yer: Beşiktaş Çağdaş Sanat – MKM / Akatlar, İstanbul
Ziyaret Saatleri: Hafta içi 09.30-17.00, Hafta sonları 10.00-19.00
 
Ücret: Sergi hafta içi tüm okul gruplarına ücretsizdir. Hafta içi ve hafta sonlarında bireysel ziyaretler için giriş ücreti çocuk ve yetişkinler için 5 TL dir.
Sergi yan etkinlikleri kapsamında tüm söyleşi ve film gösterimleri ücretsizdir.
Atölye çalışmaları ücretli olup, ücret bilgisi etkinlik takviminde yer almaktadır.
Rezervasyon ve detaylı bilgi: 0212 252 40 48, 0212 351 93 90 (Dahili 5), 0505 780 11 15

{ 1 comment… read it below or add one }

esra May 15, 2012 at 11:58

Keyifli bir sergi özellikle uçak kostümlü similasyonu kullanmak:)İple yükseklere tırmanmak!!Birde kostümlü foto çektirmek.En çok tercih edilen hazerfan çelebi ve harry poter:) Sergi tek sefer değil birkaç kezde gezilebilir , biz önce çocuklarla gittik sonra çocuklar sınıf arkadaşları ile kızım 3.sefer gitmek için planda…

Reply

Leave a Comment

Previous post:

Next post: