Dikkat Bebek Var!

by BDK on 18/05/2012

Post image for Dikkat Bebek Var!

Doğumlara çeyrek kala yolları kesişen 5 çift aynı dönemlerde bebek beklemenin heyecanını ve sevincini yaşarken, hamilelik sürecinin sıkıntılarına beraber göğüs geriyor, en mutlu anlarına beraber şahit oluyorlar. Ve bu süreç hepsine şunu öğretiyor: Sen ne kadar plan yaparsa yap, hayat en beklenmedik şeyleri önüne koyar!

Sonunda bir aile kurma sevinciyle havalara uçan televizyon sağlık programı gurusu Jules ve dans programı yıldızı Evan, yüksek tempolu ünlü hayatlarının hamileliğin sürpriz talepleri karşısında hiçbir şansının olmadığını keşfeder. Çocuk delisi yazar ve çocuk savunucusu Wendy, hamilelik hormonları vücudunu altüst edince kendine özgü militan anne tavsiyesinin tadına bakarken, kocası Gary de kendisinden çok daha genç, servet avcısı karısıyla ikiz bebek bekleyen, baskın karakterli ve rekabetçi babası tarafından saf dışı bırakılmamaya çalışmaktadır. Fotoğrafçı Holly çocuk evlat edinmek için dünyanın öbür ucuna gitmeye hazırdır ama kocası Alex o kadar emin değildir ve yeni babaların bütün olayı olduğu gibi anlattığı “herifler” destek grubuna katılarak yaşadığı korkuyu yatıştırmaya çalışır. Seyyar yiyecek arabalarında çalışan ve birbirlerine rakip olan şefler Rosie ve Marco arasındaki sürpriz tek gecelik ilişki beklenmedik bir soru doğurur: İlk randevunuzdan önce bebek gelirse ne yaparsınız?

Film, Heidi Murkoff’un kaleme aldığı ve dünya çapında çok satan kitaplar arasında gösterilen “Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler” adlı kitaptan Shauna Cross ve Heather Hac tarafından uyarlanmış. En son 2009′da çektiği ve Robert De Niro’nun başrolde olduğu “Herkesin Keyfi Yerinde / Everybody is Fine” ile kamera arkasına geçen Kirk Jones‘un yönetmen koltuğuna oturduğu bu romantik komedide Elizabeth Banks, Brooklyn Decker, Genesis Rodriguez, Jennifer Lopez, Dennis Quaid, Cameron Diaz, Anna Kendrick gibi yıldızlar bir araya geliyor.

Filmden kareler

Yapım notları

  • Heidi Murkoff’un 1985 yılında yayımlanan ve çok satanlar listesinden inmeyen kitabı “Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler”, son 25 yıl içindeki en etkili 25 kitaptan biri olarak gösterilmektedir. Kitap, dünya çapında 25 milyon adet satıldı.
  • Kitabının sinemaya uyarlanması konusunda ilk başta kuşkuları olan Heidi Murkoff, değişen fikrini şöyle açıklamış: “Yapımcılar kitabımın duyarlılığına uyuyorlardı: Sıcaklık, dostanelik, yardım severlik ve mizah. Kitabın sağlam ellere teslim edildiğini biliyordum.”
  • Filmin çekimleri dokuz hafta sürdü. Yapım ekibi her bir hikayeyi ayrı ayrı çekmeye karar verdi. Böylece her bir çift rollerine ve birbirlerine alışma konusunda en iyi fırsatı edinmiş oldu.
  • Sorunsuz çekimlerin çoğu, “profesyonel bebek bulucusu” Dawn Jeffory-Nelson yetenekleri sayesinde mümkün oldu. Filmde sette tek seferde 35 bebeğin, tek bir sahnede ise en az yedi bebeğin olduğu anlar oldu.
  • Filmdeki hamile karakterlerin değişen siluetleri, titizlikle hazırlanan kostümler, protezler ve özel protez makyaj efektleriyle sağlandı.
  • Hamileliğin son dönemindeki kadınları eksiksiz bir şekilde yansıtabilmek için, yapım ekibi 1000’den fazla çocuk dünyaya getiren bir ebe/hemşireyi, hamile, çocuk bekleyen veya doğum yapan karakterler iş başındayken sette hazır bulundurdu.
  • Filmin 25 gerçekten hamile ve 95 sahte hamile kadın bulunan bir sahnesinde, hamile figüranlardan birinin doğumu başladı ve Heidi Murkoff, set doktoru ve ebe/hemşire/danışman ambulans gelene kadar kadının yanından ayrılmadılar.

Filmin künyesi

Adı: Dikkat Bebek Var
Özgün Adı: What to Expect When You’re Expecting
Tür: Romantik / Komedi
Yönetmen: Kirk Jones
Oyuncular: Elizabeth Banks, Anna Kendrick, Cameron Diaz, Jennifer Lopez, Genesis Rodriguez
Yapım: ABD / 2012
Gösterim Tarihi: 18 Mayıs 2012
Dağıtımcı: Pinema

Leave a Comment

Previous post:

Next post: