Güzel ve Çirkin 3D olarak sinemalarda

Post image for Güzel ve Çirkin 3D olarak sinemalarda

by BDK on 18/05/2012

Walt Disney Animasyon Stüdyoları’nın büyüleyici klasiği “Güzel ve Çirkin”, dijital olarak elden geçirildi ve bu kez 3D teknolojisi ile sinemaseverlerin karşısına çıktı. Disney klasiklerinde yepyeni bir çığır açarak muhteşem bir üç boyutlu deneyim vaat eden “Güzel ve Çirkin”, Bel’in büyüleyici serüvenini konu ediyor.

Bel, korkunç canavarın kalesine hapsettiği çok güzel bir genç kadındır. İçinde bulunduğu durumun çaresizliğine rağmen Bel kalenin büyülü çalışanları arasından Çaydanlık, Şamdan ve Masa Saati’yle arkadaş olur ve bu sayede canavarın iç dünyasına bakıp orada gerçek bir prensin ruhunu ve kalbini görür.

Howard Ashman ve Alan Menken’in unutulmaz müzikleri ve yapımda görev alan son derece yetenekli vokaller sayesinde “Güzel ve Çirkin” En İyi Film Oscar’ına aday gösterilen ilk animasyon filmi olmuştur.

Filmden kareler

Yapım notları

  • Film 6 Akademi Ödülüne aday gösterildi, ünlü Alan Menken ve Howard Ashman’ın müzikleriyle En İyi Orjinal Şarkı ödülüne ve En İyi Orijinal Müzik dallarında Oskar ödüllerine layık görüldü.
  • Güzel ve Çirkin, ilk gösteriminde 100 milyon dolar sınırını aşan ilk animasyon yapım oldu.
  • Alan Menken, Academy Of Motion Picture Arts and Sciences ödüllerine 15 kez aday gösterilip 7 ödül kazandı. 1991’de vefat etmesinden önce Howard Ashman 6 kez Oscar’a aday gösterilip 2 kez ödül aldı.
  • Filmin çıkışından 3 yıl sonra Güzel ve Çirkin Broadway’e ilham kaynağı oldu. Müzikalin perdelerini Palace Tiyatrosunda açtı ve 1994 -2007 yılları arasında New York’da tam 5464 kez oynanıp dünyanın en uzun süre sahnelenmiş 8. oyunu oldu. Tam 13 ülke ve 115 şehirde sahneye kondu ve dünyanın her yerinde izleyenleri büyülemeye devam ediyor.

Filmin künyesi

Adı: Güzel ve Çirkin
Özgün Adı: Beauty and the Beast
Tür: Animasyon
Yönetmenler: Gary Trousdaleve, Kirk Wise
Senaryo: Linda Woolverton
Seslendirme Kadrosu: Paige O’Hara, Robby Benson, Richard White, Jerry Orbach, David Ogden, Stiers, Angela Lansbury, Bradley Pierce, Rex Everhart, Jesse Corti, Hal Smith, JoAnne Worley
Gösterim Tarihi: 18 Mayıs 2012
Dağıtımcı:  UIP Filmcilik

Leave a Comment

Previous post:

Next post: