Hisseli Harikalar Kumpanyası

by BDK on 31/05/2012

Post image for Hisseli Harikalar Kumpanyası

İlki büyük ilgi gören “Hisseli Harikalar Kumpanyası – Meraklılarından Sıra Dışı Objeler” sergisi, perdelerini ikinci defa açtı.

Çoğumuzun evinde ailesinden miras kalan ve maddi değeri olmadığı için çok fazla önemsemediğimiz ama manevi değeri nedeniyle de atmaya kıyamadığımız “şey”ler vardır. Bu şeyler bazen bir fotoğraf, bir ev eşyası ya da bir giysi olabilir. Yıllarca saklanan bu hatıralar bazen ailemizin geçmişine dokunurken, bazen de ülkenin veya yaşadığımız kentin tarihine ışık tutabilirler. Ancak nüfusumuz artıp metrekareye düşen insan sayısı çoğaldıkça; büyük konaklardan apartman dairelerine geçerken, maddi değeri fazla olmayan bu hatıralarımızdan bazen vazgeçmek zorunda kalırız.

Pire kapanı

Caddebostan Kültür Merkezi Sanat Galerisi’nin ev sahipliği yaptığı sergi, bu obje, fotoğraf ve belgeleri saklayan aileler ve koleksiyonerlerle işbirliği yapılarak derlendi.

Sergide yer alan en dikkat çekici eserler arasında Osmanlı zamanından kalan ve bir askere ait olan özel eşyalar da bulunuyor. Osmanlı hükümdarının hassa alayından olan bu askerin üniforması, alayın ihtişamlı geçit törenlerindeki fotoğrafları, askerin siperde savaş sırasında gizli haberleşmede kullandığı işaret lambası ve pusulası bu eşyalardan bazıları.

Havva Ana'nın eli

Sergide ayrıca Osmanlı döneminde ekonominin kötü olduğu savaş yıllarında köprüyü kullananlardan alınan ve “köprü müruriyesi” olarak adlandırılan, köprü vergisinin alındığını gösteren İstanbul Şehremaneti (İstanbul Belediyesi’nin o zamanki adı) yazan paralar ve yıkanmanın zor olduğu dönemlere mahsus sıra dışı bir obje olan “pire kapanı”gibi objeler de bulunuyor. İnsanlara sabır tevekkül empoze eden, ünlü hattatların yazdığı, kadınların kumaşlara işlediği duvara asılan özlü sözler, atasözleri ve ünlü ressamların sıra dışı çalışmaları da serginin sanat bölümünde yer alanlar arasında.

Meraklılarından Sıra Dışı Objeler Sergisi II’de 50 kadar aile ve koleksiyonerden 250 adet obje, belge ve siyah beyaz eski fotoğraf yer alıyor.

Sergide yazı, fotoğraf ve belgelerle incelenen bazı portreler ise oldukça dikkat çekici. Dr. Ali Vasfi Atabay, Dr. Abdullah Sayıner, Mühendis Bedii Ilgım, Mimar Cengiz Bektaş gibi geçmişte yaptıklarıyla ülke tarihinde izler bırakan ve doktor, öğretmen, mimar gibi farklı meslek gruplarından yer alan kişilerin portreleri oldukça dikkat çekici.

“Hisseli Harikalar Kumpanyası – Meraklılarından Sıra Dışı Objeler Sergisi II” 24 Temmuz 2012 tarihine kadar açık kalacak.

Tarih: 29 Mayıs – 24 Temmuz 2012
Yer: Caddebostan Kültür Merkezi (CKM) Sanat Galerisi
İletişim: 0216 467 36 00

Leave a Comment

Previous post:

Next post: