Kentin Renkleri Atölyeleri

by BDK on 25/05/2012

Post image for Kentin Renkleri Atölyeleri

İstanbul Modern’de açılan Burhan Doğançay’ın “Kent Duvarlarının Yarım Yüzyılı” adlı sergisine paralel olarak çocuklar, gençler ve aileler için “Kentin Renkleri” başlıklı bir atölye programı da tasarlandı.

Uzman eşliğinde sergi gezisi ile başlayan “Kentin Renkleri” eğitim programında çocuk ve gençler sanat duvarları örüp, graffitiler yaparken, aileler de kolaj çalışmaları gerçekleştiriyorlar.

Çocuk atölyeleri

Duvar Ustaları
4-6 ve 7-9 yaş grubu çocuklar için düzenlenen atölyede Burhan Doğançay’ın “Grego Duvarları” ve “Sapak” adlı serilerinden yola çıkılarak, farklı renk ve formlardan bloklar birleştiriliyor, üzerine çeşitli işaretler yerleştirerek kompozisyonlar oluşturuluyor.

Stencil Tasarım Atölyesi

7-9, 10-12 ve 13-15 yaş grupları için düzenlenen çalışmada katılımcılar bir görsel tasarlayıp, ardından bu görsellerin kopyalanması için şablonlar oluşturuyor ve duvar yüzeyine aktarıyorlar.

Graffiti Atölyesi
16 yaş ve üzeri gençler sanatçı Çağrı Küçüksayraç ile birlikte, Burhan Doğançay’ın sanatsal dönemlerini tanımlayan “Hücum”, “Çifte Gerçeklik”, “Sapak” ve “Kapılar” serilerinden yola çıkarak graffitiler oluşturuyorlar.

Ailece Sanat etkinlikleri

Tırtıl Kolajı
3-5 yaş grubundan çocuğu olan aileler, kolaj tekniğini kullanarak yaptıkları yuvarlak şekilleri bir araya getiriyor ve bir tırtıl resmi oluşturuyorlar.

Kapılar
6-10 yaş grubunda çocuğu olan aileler ise bu etkinlikte Burhan Doğançay’ın kapı serisinden yola çıkarak kapı şeklindeki karton yüzeylere resimler yapıyorlar.

Kent Masalları

Sergiye paralel olarak 4-6 yaş grubundan çocuklar ve aileleri için “Kent Masalları” adlı bir etkinlik de düzenleniyor. Sanat eğitimine erken yaşta başlanarak sanata duyarlı bireylerin yetişmesini amaçlayan programda, çocuklar ve aileleri sanatçılarla buluşarak masal dinliyor ve resim yapıyorlar.

Sergi boyunca, her ay bir kez düzenlenecek program, çocukların uzman eşliğinde “Kent Duvarlarının Yarım Yüzyılı” sergisini gezmesiyle başlıyor. Konuk sanatçının seçtiği çocuk masalını, çocuklara ve ailelerine okumasının ardından sanatçılar, çocukların masalla ilgili sorularını yanıtlıyor. Bergüzar Korel, Hümeyra, Ceyda Düvenci ve Hatice Aslan çocuklar ve aileleriyle buluşacak sanatçılar arasında yer alıyor.

“Kentin Renkleri” eğitim programı Pazartesi hariç hafta içi her gün okul grupları, hafta sonları ise çocuklar, gençler ve aileler için gerçekleştiriliyor.

Bilgi ve rezervasyon için: egitim@istanbulmodern.org veya 0212 334 73 41
Atölye takvimiyle ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayın.

 

Leave a Comment

Previous post:

Next post: